Mobvoi właśnie wydało TicPods Free. Bezprzewodowe słuchawki, z nieuniknionym podobieństwem do odtwarzaczy Apple AirPods, są gotowe do wpasowania się w uszy zarówno użytkowników systemu iOS, jak i Android. Czy warto je kupić?

Mobvoi TicPods Free data wydania i cena

Mobvoi wprowadził swoje bezprzewodowe słuchawki douszne w ramach kampanii crowdfundingowej, która zebrała ponad 2,8 mln dolarów. Słuchawki TicPods Free można nabyć w sklepie internetowym Mobvoi i Amazon w cenie 129,99 USD / 119,99 GBP / 135,79 EUR.

Można je kupić w kolorze białym, niebieskim i czerwonym w zależności od tego, jak bardzo chcesz iść niezauważony. Do naszej recenzji wybraliśmy czerwony model, który wygląda bardziej na pomarańczowy niż ogniście czerwony.

Wzornictwo ma za sobą Apple

Odtwarzacze TicPods Free przypominają nam o odtwarzaczach AirPods, co może być niezłe, w zależności od gustu: jeśli nie masz nic przeciwko wzornictwu przyjętemu przez Apple dla jego słuchawek, prawdopodobnie docenisz ten wybrany przez Mobvoi. Osobiście uśmiecham się widząc te laski w połowie wychodzące mi z uszu, ale to kwestia gustu. Wykonane z tworzywa sztucznego, wyglądają solidnie w twojej dłoni.

Liczy się to, czy są wygodne do noszenia? Po dwóch lub trzech próbach udało mi się dopasować słuchawki do uszu, zwłaszcza po wymianie gumek na mniejsze, które znajdują się w opakowaniu. TicPody Free oferują certyfikat IPX5, który sprawia, że mogą być używane podczas aktywności fizycznej wewnątrz i na zewnątrz: deszcz i pot nie stanowią problemu, ale nie można ich używać na basenie.

Aby mieć przy sobie lub naładować odtwarzacz TicPods Free, należy użyć małego, owalnego etui, które ma kolor i styl słuchawek. Górna część obudowy jest prążkowana, podobnie jak podłużna część słuchawek. Gumowy pasek pozwala również na powieszenie go na podstawce lub założenie na nadgarstek. Kompaktowy rozmiar futerału pozwala na utrzymanie go w kieszeni marynarki lub torbie bez żadnych problemów.

Magnesy wewnątrz obudowy utrzymują słuchawki w miejscu i pozwalają na ich ładowanie. Po wyjęciu słuchawek z pudełka, diody LED zapalają się na niebiesko, a słuchawki są automatycznie aktywowane poprzez połączenie z wcześniej sparowanym smartfonem. W poszczególnych słuchawkach oraz w obudowie etui znajduje się informacja, czy jest to prawe czy lewe.

W opakowaniu znajduje się etui, dwie słuchawki w środku, instrukcja obsługi, kabel microUSB do ładowania, dwie wymienne gumowe nakładki i gumowy pasek.

Kontrola gestów wymaga trochę pracy

Możesz kontrolować swoją muzykę i połączenia za pomocą prostych gestów :

  • Przesuwając palcem wzdłuż drążka, w lewo lub w prawo, możesz regulować głośność.
  • Podwójne dotknięcie przeniesie Cię do następnego utworu lub pozwoli Ci odebrać lub zakończyć połączenie.
  • Przytrzymanie przez dwie sekundy na prawym zestawie słuchawkowym aktywuje wirtualny asystent podłączony do urządzenia, Siri lub Asystent mechanizm jest taki sam lub odrzuca połączenie (z połączeniami działa na obu zestawach).
  • Aby wstrzymać połączenie, naciśnij i przytrzymaj lewą słuchawkę przez dwie sekundy. Tym samym ruchem możesz ją ponownie uruchomić.
  • Wyjęcie jednej ze słuchawek spowoduje automatyczne zatrzymanie odtwarzania odtwarzanej zawartości.
  • Po włożeniu słuchawek z powrotem do ucha, utwór muzyczny/wideo zostanie ponownie uruchomiony od miejsca, w którym nastąpiło przerwanie, tak jak w przypadku odtwarzaczy AirPods.

Musisz przyzwyczaić się do gestów, tak jak w przypadku smartfonów, ale myślę, że Mobvoi może poprawić interakcję z TicPods Free.

Bardziej naturalne byłoby wstrzymanie lub ponowne uruchomienie muzyki za pomocą stuknięcia niż za pomocą dwusekundowego naciśnięcia, do którego przyzwyczaiłem się po pewnym czasie. Nie zawsze udawało mi się od razu uruchomić tę komendę; czasami utwór nie pauzował, a czasami nie uruchamiał się ponownie po włożeniu zestawu słuchawkowego. Może to być problem z czujnikami lub problem, który można rozwiązać za pomocą aktualizacji oprogramowania.

Z drugiej strony, zarządzanie głośnością było dla mnie bardzo wygodne. Nie często korzystałem z Google Assistant, ale w razie potrzeby jest tam i zawsze odpowiadał na moje polecenia. Nie ma żadnego gestu, aby odesłać piosenkę: ale powiedz prawdę, jak często go używasz?

Aplikacja do aktualizacji

Parowanie TicPods Free z Twoim smartfonem jest szybkie i proste. Podłączenie ich do mojego Huawei P20 Pro zajęło mi naprawdę chwilę: wystarczy aktywować Bluetooth (TicPods obsługują 4.2) w moim urządzeniu i wybrać je z listy. Dioda LED zestawu słuchawkowego świeci się na niebiesko w trybie parowania.

Aby sparować je z innym urządzeniem, należy wyłączyć Bluetooth z pierwszego urządzenia i powtórzyć procedurę z nowym urządzeniem. Urządzenia TicPods obsługują Siri, Google Assistant i Alexa.