Jabra, lider cenowy na rynku prawdziwych bezprzewodowych słuchawek i wkładek dousznych, rozpoczął odświeżanie swojej podstawowej oferty dzięki zestawowi Jabra Elite 45h. Te malutkie bezprzewodowe słuchawki douszne są dostępne w sprzedaży detalicznej w atrakcyjnej cenie i mogą być wyposażone w wiele wad lub kompromisów, ale jest jeden sposób na zaoszczędzenie energii - niesamowita żywotność akumulatora, który działa do 50 godzin przed koniecznością jego naładowania!

Dobry

  • ✓50-godzinna żywotność baterii
  • ✓Cena przystępna
  • ✓ Silny bas z przyzwoitym dźwiękiem
  • ✓ Łączność Bluetooth 5.0
  • ✓Sound+ aplikacja, która działa świetnie

Zły

  • ✕The projekt jest zbyt kompaktowy
  • ✕Poor pasywna izolacja akustyczna
  • ✕No Wsparcie ANC
  • ✕No Obsługa kodeka audio HD

Dla kogo jest zestaw Jabra Elite 45h?

Tak się składa, że Jabra jest poważnym graczem na stale rozwijającym się rynku audio. Jego gama prawdziwych bezprzewodowych słuchawek i bezprzewodowych zestawów słuchawkowych Elite, które zostały wprowadzone na rynek w 2016 roku, ustanowiła kilka wspaniałych wzorców. Całkowicie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Jabra Elite 65t, a następnie wprowadzone w zeszłym roku słuchawki 75t, poza sportowymi wariantami z serii Elite Active, oferują to, co uważam za najlepszą wartość na rynku, jeśli chodzi o wysokiej klasy słuchawki douszne.

Słuchawki Bluetooth z ANC, które są Jabra Elite 85h, który został uruchomiony w maju 2019 roku, również okazał się doskonałym wejściem na rynek zdominowany przez takich jak Sony, Bose i Sennheiser. Jednak produkty te nie były jeszcze recenzowane przez NextPit i rzadko są przeglądane przez witryny recenzji online - zwłaszcza jeśli chodzi o porównania modeli z wyższej półki.

Firma Jabra nie wydaje dźwięków takich jak Bose czy Sony. Duński producent udowodnił jednak, że zgromadził ogromną ilość know-how, dzięki czemu jego produkty są często bardziej konkurencyjne cenowo w porównaniu z innymi liderami na rynku.

Bezprzewodowe douszne słuchawki bezprzewodowe Jabra Elite 45h są kolejnym przykładem filozofii marki, która zakłada wykonywanie dobrej pracy bez konieczności martwienia się o nią. Cena poniżej 100 funtów jest atrakcyjna, ale nie oznacza to, że słuchawki Jabra Elite 45h są doskonałe. Nie ma możliwości ANC z obsługą tylko kodeka audio SBC.

Jeśli szukasz doskonałości, będziesz musiał zrezygnować ze znacznie wyższej ceny. W tym przedziale cenowym firma Jabra dostarczyła prawdopodobnie jeden z najlepszych modeli w historii, a z pewnością najlepsze urządzenie wzorcowe pod względem akumulatora - biorąc pod uwagę wszystkie różne opcje.

To, co podoba mi się w zestawie Jabra Elite 45h...

Cena

Mamy tendencję do zapominania o tym, a niektórzy nie podzielają mojej opinii, ale to jest w porządku. Cena dowolnego urządzenia jest integralną częścią doświadczenia użytkownika, przynajmniej w mojej opinii. Wartość za pieniądz jest kryterium, które musi być brane pod uwagę w samej recenzji, nawet jeśli jego ocena może oczywiście różnić się od jednego użytkownika do drugiego, w zależności od siły nabywczej każdej osoby.

Jednak dla mnie cena na naklejce jest jedną z dwóch najlepiej sprzedających się cech zestawu Jabra Elite 45h. Jeśli Twój budżet jest ograniczony do zaledwie 100 dolców i chciałbyś mieć w tym roku parę bezprzewodowych słuchawek dousznych, a nie starzejącego się modelu z flagowej serii 2018, to Jabra Elite 45h jest świetnym wyborem.

Pochodzi on z jego słuszną część niedociągnięć, o których będę mówił poniżej. Jednak pod względem kompromisu zestaw słuchawkowy Jabra Elite 45h niesie ze sobą najmniejsze problemy w tym przedziale cenowym. Jest to tym bardziej istotne, że ten segment cenowy nie zawiera zbyt wielu przyzwoitych par słuchawek Bluetooth i to jest fakt.

Gdybym miał przytoczyć najlepsze wzorce w świecie dzisiejszych słuchawek, zacząłbym od wspomnienia o Sennheiser 350 BT, który można znaleźć za mniej więcej taką samą cenę na Amazonce i ma tę zaletę, że oferuje znacznie szerszy zakres kodeków audio ze wsparciem dla Qualcomm's aptX i aptX Low Latency. Dzięki temu można uzyskać doskonały dźwięk przy rozsądnej głośności, pasywną izolację konstrukcji, 30 godzin pracy na bateriach i ładowaniu micro-USB, a w rezultacie doskonały wybór w bardziej niż przystępnej cenie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia ANC za mniej niż 100 funtów, Plantronics BackBeat Go 810 jest również dobrym wyborem i będzie dostępny w sprzedaży detalicznej za mniej więcej taką samą cenę. Jakość dźwięku jest raczej przeciętna, ale jeśli aktywna redukcja hałasu jest koniecznością, to jest to dobry wybór w tym przedziale cenowym.

Pomiędzy tymi dwoma modelami zestaw słuchawkowy Jabra Elite 45h znajduje się w wygodnej pozycji pomiędzy łóżkami. Charakteryzuje się ograniczeniami wydajności audio w porównaniu z konkurentem z Plantronics, rezygnując z funkcji ANC, i oferuje dłuższy czas pracy akumulatora niż Sennheiser, choć niewiele można zrobić, jeśli chodzi o kodeki audio HD.

45 godzin pracy na baterii

To jest drugi kluczowy punkt tego hełmu. Firma Jabra poinformowała, że ten model jest wyposażony w akumulator o 50-godzinnej żywotności. Używam go od ponad dwóch tygodni (od czwartku, 10 września) w biurze, a także w domu do słuchania lub transmisji strumieniowej wideo. Spędzam średnio 8 lub 9 godzin w biurze, włącznie z przerwą obiadową, aby przedstawić pewien kontekst mojego użytkowania.

W tych dniach korzystałem ze słuchawek średnio przez około 5 godzin. Po powrocie do domu (czyli około 19.00), używam go jeszcze przez co najmniej 2-3 godziny, aby cieszyć się moimi filmami/serialami. Niewiele mogę powiedzieć o tych dwóch weekendach w moim okresie recenzji, w których muszę go w pewnym momencie odłączyć. Od tej pory obserwujemy raczej niski średni okres użytkowania (jest to na pewno przybliżenie), wynoszący 7 godzin dziennie, bez uwzględniania weekendów.

W ciągu 10 dni roboczych oznacza to około 70 godzin użytkowania. W sumie, w momencie pisania, musiałem naładować zestaw Jabra Elite 45h tylko dwa razy w ciągu dwóch tygodni. Tak naprawdę nigdy nie osiągnąłem obiecanej okrągłej liczby 50 godzin pracy na akumulatorze, ale zdecydowanie przekroczyłem te 45 godzin".

Jest to liczba stratosferyczna w porównaniu do wszystkich innych bezprzewodowych słuchawek dousznych na rynku, nawet w segmencie high-end, co tłumaczy się głównie brakiem możliwości ANC. A z zestawu słuchawkowego Jabra Elite 45h korzystałem dość intensywnie. W przypadku bardziej regularnego korzystania z zestawu przez 2-3 godziny dziennie będzie on w stanie z łatwością wytrzymać tydzień lub więcej, zanim będzie wymagał podróży do najbliższego gniazdka elektrycznego za pomocą ładowarki USB-C.

Czas ładowania jest również dość krótki, dzięki czemu można cieszyć się prawie 8-godzinnym czasem pracy akumulatora po pozostawieniu zestawu podłączonego do zasilania przez zaledwie 15 minut. Tylko w tym przypadku jest to całkowity sukces zestawu słuchawkowego Jabra Elite 45h, który dobrze nosi swoją nazwę (45 godzin, badum-tsh!).

Aplikacja Sound+

Jak zawsze w przypadku produktów Jabra, aplikacja towarzysząca Jabra Sound+ jest doskonałym sposobem na spersonalizowanie Twoich doświadczeń słuchowych.

Po podłączeniu zestawu Jabra Elite 45h do aplikacji, aplikacja ta natychmiast zapewni Ci możliwość przetestowania słuchu w celu samodzielnego dostosowania dźwięku zestawu słuchawkowego. Ta funkcja MySound wymaga również podania danych osobowych, takich jak wiek i płeć (nie wiedziałem, że czynniki te miały istotny wpływ na słuch).

Następnie aplikacja odtwarza dźwięki na niskich częstotliwościach, a następnie na wysokich przez półksiężyce w górę decybeli, aby obliczyć zasięg słuchu (zestaw częstotliwości, które można usłyszeć).

W pozostałych przypadkach dostępny jest 5-pasmowy korektor graficzny z możliwością wyboru jednego z wybranych ustawień lub utworzenia własnych profili korekcji i zapisania ich do późniejszego wykorzystania. Jest to naprawdę duży atut, jeśli chodzi o dostosowywanie całego doświadczenia słuchowego.

Mikrofony do połączeń

Gdybym miał powołać się na jedną wielką wadę, którą mają wspólne wszystkie bezprzewodowe zestawy słuchawkowe i słuchawki, to jest to jakość mikrofonów podczas rozmów, która jest przeciętna w najlepszym przypadku, ale generalnie słaba.

Zdarza się, że zestaw Jabra zalicza się do kategorii powyżej średniej. Producent szczyci się technologią dwóch mikrofonów, która rzekomo odfiltrowuje hałas otoczenia i izoluje Twój głos w tym procesie. Firma Jabra nie ma odwagi używać słów "aktywna redukcja hałasu", jak to, co firma Bose mogła zaoferować w swoim modelu Bose NCH 700, więc nie mogę skomentować skuteczności tego filtrowania hałasu.

Jednak z pewnością mój głos jest znacznie wyraźniejszy podczas wykonywania połączeń przy użyciu zestawu Jabra Elite 45h niż w przypadku obecnie używanych bezprzewodowych słuchawek o wartości 300 funtów. Mój głos nie "podskakuje", gdy mówię "nie panikuj" mojemu szefowi, który zastanawia się, kiedy wreszcie skończę swoją recenzję. Nie "bop" też nie "bop", kiedy mówię "hello" na początku rozmowy w Google Meet.

Nie brzmię też jak zły czarodziej, który mówi Parseltongue, sycząc "S" i "F" z moich ust. To dobre zarządzanie plosives (bop i pop) i gwizdki (s i f) niestety nie odnosi się do szumu wiatru, który jest częścią gdzie słuchawki mają problemy z filtrowaniem.

Niskie i precyzyjne sygnatury dźwiękowe

Tradycyjnie, słuchawki słuchawkowe Jabra zawsze brzmiały o wiele bardziej basowo. Zakres częstotliwości mieści się w klasycznych przedziałach od 20 do 20 000 Hz.

Jednak 40-milimetrowe przetworniki zapewniają (dzięki unikalnemu kodekowi SBC, który jest obsługiwany) obfity, głęboki bas, który uderza i budzi Cię z hukiem, w przeciwieństwie do nieśmiałego mruczenia.

Z drugiej strony, zauważyłem kilka przeraźliwych tonów, kilka niepokojących skurczów w wysokich częstotliwościach, ale ogólny rezultat jest wciąż zaskakująco dokładny. Co mam przez to rozumieć? Nawet, gdy dźwięk jest wypełniony dźwiękami basu (czego normalnie słucham), bas nie zagłusza reszty muzyki.

Wokale pozostają wyraźnie rozpoznawalne, podobnie jak instrumenty (nośniki), co wnosi trochę ciepła do sygnatury audio, nie schlebiając przy tym zbytnio tym nośnikom. Uderzeniowy rytm basu nie zostanie przerwany przez wokal, który ma jeszcze wystarczająco dużo miejsca na wyrażenie siebie.

Jedyną prawdziwą czarną plamą byłaby góra, która piszczy szczególnie, gdy podkręcamy decybele. Więc to jest dobry punkt dla zestawu Jabra Elite 45h... chociaż jest duży ALE.

To, co mi się nie podoba w zestawie Jabra Elite 45h...

Ma słabą pasywną izolację.

Podczas gdy dźwięk jest daleki od podstawowego poziomu, podczas korzystania z zestawu Jabra Elite 45h iluzja premium szybko zanika. Słuchawki mają konstrukcję typu "over-the ear", co oznacza, że każda słuchawka spoczywa na chrząstce ucha, nie obejmując przy tym w pełni ucha, w odróżnieniu od okołousznych zestawów słuchawkowych.

Dlatego też pasywna izolacja akustyczna, oparta na materiałach i ergonomii zastosowanych do wykonania słuchawek, stanowi poważny cios dla ich wydajności. Słuchawki douszne wykonują stosunkowo dobrą pracę, przyklejając się na tyle dobrze do uszu, aby chronić Cię przed ogromnymi podmuchami wiatru, ale po prostu nie filtrują dostatecznie zewnętrznego hałasu.

Kiedy jesteś na ulicy lub w metrze, sygnatura dźwiękowa, którą chwaliłem powyżej, bardzo cierpi. Jesteś więc zmuszony podkręcić głośność, co logicznie psuje całe doznania słuchowe. Wada związana z wrzaskami wysokich tonów, o których wspomniałem powyżej, ulega więc dalszemu pogłębieniu.

Powiesz mi, że to nie są słuchawki przeznaczone dla audiofilów, a audiofil i tak nie będzie słuchał swoich ulubionych piosenek w głośnym otoczeniu. Ale poza jakością dźwięku, to właśnie brak izolacji dźwiękowej z zewnątrz najbardziej mnie martwi. Słychać prawie wszystko i to jest po prostu niedobrze.

Schludny projekt, ale wyglądam okropnie nosząc go

Za tę cenę nie powinniśmy oczekiwać, że znajdziemy materiały z najwyższej półki lub bardzo wyrafinowany design. Zestaw Jabra Elite 45h jest pokryty tworzywem sztucznym w sposób czysto skandynawski, tzn. bardzo neutralny, bez zamieszania i w monotonnym, matowym odcieniu beżu.

Zastrzeżenie: Uważam, że wygląd zestawu Jabra Elite 45h jest szczególnie schludny, a nawet elegancki. Choć nie składa się, jest na tyle kompaktowy, że można go używać bez większego zamieszania. Obudowa, która jest po prostu aksamitnym pokrowcem, też tak naprawdę nie sprawia, że się na nią ślinisz, ale to nie jest decydujący czynnik.

Użycie sztucznej skóry do przykrycia wkładek dousznych i silikonu na opaskę na głowę dodaje odrobinę klasy. Zawiasy nauszników mają metalowy wygląd i mogą obracać się o 90 stopni. Ale uważam, że forma jest po prostu zbyt kompaktowa.

Tak, czas wykrzyczeć to głośno i wyraźnie, mam dużą głowę. Kto by to pomyślał? Ja? Dużą głowę? Na poważniejszą sprawę, jeśli ta fizyczna szczegółowość wcale nie wskazuje na moje ego (widzę, że już wpisujesz komentarze), to szczególnie przeszkadzało mi to podczas mojej recenzji.

Wyglądam jak idiotka z malutkim kaskiem osadzonym na mojej gigantycznej czaszce. A kolczyki, trzymane lekko za łuk na krawędzi, ściskają chrząstkę mojego ucha, czyniąc długie sesje nieprzyjemnymi. Oczywiście trochę przesadzam i powinieneś być już przyzwyczajony do mojej hiperboli.

Ale zestaw Jabra Elite 45h wyróżnia się na mojej głowie, podobnie jak koszula nocna, którą nosiłem w klubie, gdy miałem 20 lat, a która już do mnie nie pasuje, ale nadal trzymam w szafie w nadziei, że odnajdę moje ciało Adonisa z ubiegłego roku.

Głos asystenta wokalnego

To nie jest prawdziwa wada, więc nie bierz tego pod uwagę. Byłem jednak tak rozdrażniony tą wadą, że po prostu musiałem o niej mówić. Jak na każdym bezprzewodowym urządzeniu audio, mamy prawo do głosu robota, który prowadzi nas w użytkowaniu produktu. Nie mówię tu o asystentach głosowych, takich jak Siri, Google Assitant czy Alexa, których zestaw słuchawkowy obsługuje, tak przy okazji.

Na szczęście firma Jabra proponuje zastąpienie tego głosu prostymi sygnałami lub nawet wyłączenie wszystkich rodzajów komunikatów dźwiękowych.

To dlatego, że głos zestawu Jabra Elite 45h jest po prostu nie do zniesienia!!!!!! "Aby nawiązać połączenie, przejdź do ustawień Bluetooth swojego urządzenia przenośnego i dodaj produkt Jabra do listy" To zdanie prześladowało mnie tak bardzo, odkąd usłyszałem je przez całe dwa tygodnie mojej recenzji.

Zestaw Jabra Elite 45h oferuje wielopunktową łączność Bluetooth 5.0 w celu jednoczesnego podłączenia maksymalnie dwóch urządzeń (łącznie 8 urządzeń oddzielnie). Ale jeśli masz nieszczęście, że potrzebujesz więcej niż 5 sekund, aby go sparować, zestaw słuchawkowy sprosta Ci dźwiękowo, aby podłączyć go do urządzenia.

Rozumiem, że muszę mieć przyzwoitą parę słuchawek. Nie muszę mieć gwizdka w uszach jak alarm źle zapiętych pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Jak powiedziałem, to nie jest prawdziwa wada, ponieważ można wyłączyć podpowiedzi głosowe. Ale co dobrego robi to, że mówi się o tym tutaj?

Wniosek

Jak państwo zauważyli, dwie z trzech głównych wad, które tutaj wymieniłem, nie powinny być dla nikogo zaporowe, jeśli chodzi o decyzję o zakupie dla prawie wszystkich konsumentów. Jedyną czarną plamą byłaby forma kolczyków, które są dość osobliwe, a to najwyraźniej nie jest najczęstszym głuszcem pod względem dostępnych na rynku słuchawek. To właśnie słaba izolacja pasywna sprawia, że słuchawki są słabą rekomendacją, jeśli chodzi o słuchanie na zewnątrz.

Jeśli chodzi o resztę punktów, jeśli chodzi o cenę, zestaw Jabra Elite 45h spełnia obietnicę w zakresie kluczowych argumentów: stosunek jakości do ceny i żywotność baterii. Jeśli chcesz mieć proste, bezpretensjonalne i bardzo przystępne cenowo bezprzewodowe słuchawki douszne, które możesz używać przez cały tydzień w biurze i ładować je tylko w weekend, to jest to produkt, który polecam.

Oczywiście nie będzie on działał cuda, biorąc pod uwagę ustępstwa, jakie poczynił producent, aby utrzymać przystępną cenę (brak ANC, brak kodeka HD), ale Jabra raczej dobrze radzi sobie z pozostałymi oferowanymi przez siebie funkcjami, co czyni go przyzwoitą alternatywą.