Coraz więcej smartfonów jest dostępnych bez gniazda słuchawkowego 3,5 mm, a producenci akcesoriów audio się do tego przystosowali. Xperia Ear Duo firmy Sony to całkowicie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy o unikalnej konstrukcji, praktyczny i bezpieczny w codziennym użytkowaniu.

Komfortowy pomimo dziwnego wzornictwa

Jeśli uważasz, że AirPody Apple wyglądają zabawnie, to się mylisz. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem Sony Xperia Ear Duo na Mobile World Congress, miałem wątpliwości co do działu projektowego Sony. Ale po małym pobawieniu się bezprzewodowymi słuchawkami, byłem bardzo zaskoczony ich wygodą. Ponieważ słuchawki nie są wkładane do przewodu słuchowego, a zamiast tego leżą na nim, nie ma się wrażenia, że wkłada się je do uszu.

Na początku będziesz miał wątpliwości co do Xperia Ear Duo, ponieważ na początku wyglądają one jak aparaty noszone do góry nogami. Wytrzymują szybkie, tupiące spacery, szybki bieg po schodach, a nawet bieganie na bieżni. Okazuje się, że inżynierowie Sony odrobili swoje zadanie domowe, a Ear Duo pozostaje bezpiecznie na uchu w każdej sytuacji.

Sony wbudowało pole dotykowe w obie części ucha. Podczas gdy cztery z pięciu poleceń dotykowych na lewym panelu dotykowym są wstępnie zdefiniowane, wszystkim pięciu na prawym uchu można przypisać działania. Możliwe działania są ograniczone i są zgodne ze znanymi wzorcami dla słuchawek z obsługą dotykową.

Nadal możesz sterować słuchawkami za pomocą gestów dłoni, ale będziesz wyglądać dziwnie, gdy przesuniesz głowę szarpnięciem w prawo lub w lewo albo gdy wykonasz szybki skok w celu zmiany utworu. Jeśli chcesz powstrzymać asystenta przed czytaniem wiadomości, możesz potrząsnąć głową. Wszystkie te polecenia są bardzo praktyczne, jeśli nie masz wolnej ręki, ale tak naprawdę nie mogą one całkowicie zastąpić obsługi dotykowej w codziennym użyciu.

Problemy ze słuchawkami Bluetooth i jak je rozwiązać

Dobre oprogramowanie, które wymaga wsparcia

Aplikacja Xperia Ear Duo jest oczywista, ale pierwszą wskazówką byłoby to, że położyć kres inaczej bardzo gadatliwy asystent Sony. Jeśli nie zmienisz ustawień, zostaniesz zbombardowany z czasem, pogodą, wiadomościami i nowościami w kółko. To może być zabawne na początku, ale po dziesiątej wiadomości WhatsApp, w którym asystent próbuje umieścić Emojis w słowa, będziesz chciał tylko wyłączyć tę funkcję.

W każdej chwili Rozmawiaj, ale tylko dla użytkowników Xperia Ear

Oprócz mniej lub bardziej użytecznego asystenta wprowadzonego w zeszłym roku, Sony zintegrowało kolejną funkcję w aplikacji, która została zaktualizowana na czas przed rozpoczęciem sprzedaży: Czaty grupowe. Funkcja ta jest nadal w fazie beta i będzie w stanie połączyć przez Internet do pięciu użytkowników Xperia Ear i Ear Duo. Jest to w zasadzie czat głosowy w stylu walkie-talkie. Wystarczy nacisnąć przycisk talk w aplikacji i wypowiedzieć wiadomość głosową, a następnie zostanie ona przekazana do uczestników grupy. Znowu możesz wykonywać czynności za pomocą gestów głowy. W becie nagrana wcześniej wiadomość może zostać wysłana przez kiwnięcie głową i potrząsanie głową.

Ale dlaczego Sony testuje tę funkcję, jeżeli wymaga ona sprzętu Xperia Ear lub Ear Duo dla wszystkich uczestników czatu grupowego? Aplikacja jest praktycznie tylko dla klientów Sony, ale trudno mi sobie wyobrazić, że cały krąg przyjaciół nagle wszyscy kupią bezprzewodowe słuchawki Sony tylko do korzystania z Anytime Talk.

Dźwięk nie zamknie się przed światem zewnętrznym

Xperia Ear Duo jest interesujący w codziennym użytkowaniu, ponieważ dzięki temu projektowi jesteś zawsze świadomy swojego otoczenia. Aż do 50% głośności sprawia, że czujesz, że postrzegasz otoczenie i że muzyka jest tylko delikatnym tłem. Gdy zwiększysz głośność do maksimum, muzyka przesunie się na pierwszy plan, ale nie będziesz odizolowany od swojego otoczenia. Jeśli jedziesz na rowerze lub spacerujesz po dużym mieście, słyszysz odgłosy ruchu ulicznego i nadal łatwo się komunikujesz, bez konieczności zdejmowania słuchawek z uszu. Jest to różnica w porównaniu z urządzeniami Gear Icon X i Apple AirPods, które naprawdę blokują Cię przed światem zewnętrznym.

Bez basu i z opóźnieniem

Jeśli lubisz mocny bas, możesz równie dobrze przestać tu czytać. Nawet gdy włączysz basy na swoim smartfonie, nie dostaniesz zbyt wiele do ucha. The Ear Duo po prostu nie ma ciała rezonansowego do produkcji basów. Dla fanów dźwięku hi-fi, Xperia Ear Duo nie ma wiele do zaoferowania w tym dziale. Nawet jeśli jesteś tylko typem, który lubi oglądać filmy na swoim smartfonie, powinieneś trzymać się z dala od Ear Duo. Opóźnienie jest tak irytująco długie, że już po 5 sekundach przestałem oglądać filmy lub grać w gry przy użyciu tych słuchawek.

Nie jest to duży hit, ale szybko się ładuje.

Jeśli masz słuchawki bezprzewodowe, to oczywiście żywotność baterii jest ważnym kryterium zakupu. W zestawie słuchawkowym znajduje się 56 mAh na każdą część ucha, więc bateria wystarcza na cztery godziny, ale po tym czasie naprawdę nic nie pozostaje. Dobrą rzeczą jest to, że Sony zainstalowało baterię 740 mAh w pudełku transportowym, co daje słuchawkom czas pracy jednej godziny po zaledwie siedmiu minutach ładowania. Po 25 minutach ładowania, będą gotowe do użycia przez cztery godziny.

Dobry pomysł, ale ma swoje wady

Słuchawki Sony Xperia Ear Duo są niezwykłe pod względem wzornictwa, stylu i sposobu, w jaki muzyka dociera do Twoich uszu. Podejście firmy Sony jest świetne do ciągłego użytkowania lub dla bezpieczeństwa na drodze. Otwarta konstrukcja oznacza, że zawsze można usłyszeć hałas otoczenia i pozostać w kontakcie z otoczeniem. Nie będziesz musiał ciągle zakładać i zdejmować ich, jak w przypadku niektórych konwencjonalnych słuchawek.

Podsumowując, siła Xperia Ear Duo jest również jego największą słabością. Słuchawki są przeznaczone do użytku w celach rozrywkowych. Ludzie chcą cieszyć się muzyką, a filmy wideo mają za zadanie uchwycić Cię emocjonalnie, ale Xperia Ear Duo nie może dać Ci tego wszystkiego. To wstyd...