Sprawdź ofertę smart gadżetów do domu

Oczyszczacz powietrza Hama Basic, szary, cicha praca, do powierzchni 52m2 Kup teraz
Głowica termostatyczna Hama z przekaźnikiem WiFi 2 sztuki Kup teraz
Gniazdko Wi-Fi Gniazdo 230V WiFi Hama pomiar zużycia energii 3680W 16A Kup teraz

Wiele telewizorów dostępnych dziś w sprzedaży nie ma świetnych głośników. Dzieje się tak, ponieważ trudno jest zmieścić dobre przetworniki w małych obudowach. Wiele osób po zakupie telewizora kupuje soundbary. Jaki soundbar powinieneś wybrać?

Co to jest soundbar?

Soundbar to angielskie słowo, które łączy w sobie dwa wyrazy: sound, czyli dźwięk, oraz bar, czyli belka, poprzeczka, pręt i belka. Istnieją również określenia takie jak soundbar, głośnik w kształcie belki czy po polsku grajbelka.

Jakie są rodzaje dostępnych soundbarów?

Możemy je rozróżnić ze względu na konstrukcję:

  • soundbary jednoelementowe,
  • soundbary wieloelementowe.

Soundbary jednoelementowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z jednego elementu, którym jest belka. Jest to najprostszy i najszybszy sposób na poprawę jakości dźwięku w telewizorze.

Na rynku dominują soundbary wieloelementowe, które składają się z co najmniej dwóch elementów. Typowa konfiguracja posiada beamer i subwoofer do odtwarzania niskich częstotliwości. Niektóre soundbary mają trzy komponenty, takie jak beamer i subwoofer. Tego typu urządzenia są rzadkością.

Jakie są zalety soundbarów?

Wieloelementowe soundbary mają wiele zalet w porównaniu z jednoelementowymi.

  • Są również łatwiejsze w montażu.
  • Zajmują mniej miejsca.
  • Łatwiej je zintegrować akustycznie z pomieszczeniem.
  • Nie mają wad związanych z soundbarami dwuelementowymi, takich jak bilokacja wokalu czy "dziura dźwiękowa".

Niektóre soundbary, które są jednoelementowe, są systemami otwartymi. Można je rozbudować o dodatkowe elementy, takie jak subwoofer, aby zwiększyć ich możliwości dźwiękowe.
Ich głównym problemem jest niezdolność do reprodukcji najniższych częstotliwości i często (ale nie zawsze!) są gorsze od soundbarów o konstrukcji dwuczęściowej.

Dwuelementowe soundbary z belką + subwoofer mają tę zaletę, że mają większą ilość i jakość niskich tonów. Główną różnicą między soundbarami z elementami jedno- i dwuelementowymi jest ich bas. Soundbar z zewnętrznym subwooferem w większości przypadków zapewni głębsze, mocniejsze basy.

Przeczytaj również: Jaki sprzęt audio wybrać?

soundbar

Który subwoofer jest najlepszy?

Skrzynki basowe są dostępne w różnych konstrukcjach. Moje doświadczenie jest takie:

  • Subwoofery, które mają obudowę typu bandpass (czyli taką, w której głośnik niskotonowy emituje dźwięk tylko przez tunel lub otwór, a nie bezpośrednio na zewnątrz.
  • Subwoofery, w których głośnik niskotonowy emituje dźwięk w jednym kierunku (np. do przodu), a kanał bass reflex w odwrotnym (np. do tyłu) są tymi, które potrzebują najwięcej czasu, aby ustawić się w optymalnym pomieszczeniu.
  • Subwoofery z przetwornikami promieniującymi w kierunku podłogi łatwiej jest zintegrować akustycznie z pomieszczeniem odsłuchowym.

Czy wyższe soundbary są bardziej efektywne?

Soundbary mają zazwyczaj niewielką wysokość, dzięki czemu nie zasłaniają ekranu telewizora, gdy są umieszczone bezpośrednio przed nim. Typowy soundbar ma wysokość od 5 do 9 cm. Istnieją wyjątki, np.

  • Jamo SB40 (10,2 cm),
  • Samsung HW-N700 (13,4 cm),
  • Dali Kubik One (16,2 cm),
  • Dali Katch One (16,4 cm).

Nasuwa się pytanie: Dlaczego producenci soundbarów robią wyższe soundbary, które trudniej ustawić tak, aby nie zasłaniały ekranu? Chodzi o jakość dźwięku, szczególnie w zakresie średnich tonów. Fizyką nie da się manipulować, a wielkość przetwornika jest bezpośrednio związana z zakresem emitowanych częstotliwości. Większe przetworniki średniotonowe w soundbarach będą lepiej reprodukować wokale i głosy, szczególnie u mężczyzn. W wielu przypadkach różnica w jakości dźwięku może być bardzo znacząca.

Niektórzy konsumenci chcą, aby ich soundbary obsługiwały nowe formaty oparte na obiektach, takie jak Dolby Atmos i DTS:X. Obsługa Atmos nie jest wystarczająca. Problem w tym, że sama obsługa Atmos, czyli zdolność do rozpoznawania i dekodowania tego sygnału, nie gwarantuje jakości dźwięku przestrzennego - potrzebne są konwertery (które mogą być drogie).

Paradoksalnie głośniki, które nie obsługują Atmos (jak np. Bose 700, który jest bardzo atrakcyjny wzorniczo) mogą grać pięknym, szerokim (np. Sony HTX8500 ma horyzontalnie rozciągnięty dźwięk przestrzenny i może brzmieć lepiej niż soundbary z Atmos. Należy pamiętać, że to, że soundbar ma Atmos, nie musi oznaczać, że będzie działał.

Czy to prawda, że nie wszystkie soundbary obsługują Bluetooth?

To prawda. Oto kilka przykładów:

  • Sonos Beam (ok. 1800 zł)
  • Sonos Playbar (ok. 3400 zł

Jest to świadoma decyzja producenta, która ma na celu obniżenie kosztów produkcji i zmuszenie użytkownika do słuchania muzyki lepszej jakości. Bluetooth jest kanałem stratnym. Powyższe soundbary potrafią pobierać nieskompresowaną muzykę z internetu. Zamiast przesyłać muzykę ze smartfona do soundbara, specjalna aplikacja nakazuje mu pobieranie i strumieniowanie muzyki bezpośrednio z internetu. Możesz pominąć Bluetooth, aby uzyskać lepszą jakość i dłuższy czas pracy na baterii. Nie jest jasne, czy wszyscy użytkownicy będą w stanie usłyszeć różnicę, ale to już inny temat. Różnica jest wyraźnie słyszalna w zaawansowanych odtwarzaczach o wysokiej rozdzielczości.

Bluetooth

Soundbar A może mieć Bluetooth, podczas gdy podobny soundbar B go obsługuje. Bluetooth nie jest jednolitym protokołem komunikacyjnym. Używa różnych kodeków, zarówno obowiązkowych, jak i opcjonalnych. Soundbar "A" może obsługiwać tylko SBC (podstawowy, obowiązkowy kodek), podczas gdy soundbar "B", obsługuje aptX (drugorzędny, opcjonalny kodek), ten ostatni może oferować lepszą jakość dźwięku. O ile urządzenie wysyłające (np. smartfon obsługuje aptX.

Czy to prawda, że niektóre soundbary nie mają pilotów zdalnego sterowania?
To prawda. Oto kilka przykładów:

  • Sonos Beam (ok. 1800 zł),
  • Sonos Playbar (ok. 3400 zł)
  • Bang & Olufsen Beosound Stage (ok. 6999 zł

Kolejna świadoma decyzja producentów, mająca na celu obniżenie kosztów produkcji, to właśnie to. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy należy unikać soundbarów tego typu. Ważne jest, aby wiedzieć co następuje:

  • W większości przypadków soundbary można zaprogramować tak, aby uczyły się poleceń z innych pilotów.
  • Po podłączeniu przez HDMI poziom głośności soundbara można regulować za pomocą pilota telewizora.
  • Mimo braku pilota zdalnego sterowania regulację głośności można uzyskać za pomocą aplikacji Google Home lub specjalnej aplikacji przeznaczonej dla konkretnego urządzenia.